Kuhmolaisen Ylä-Vieksin kyläläiset ja mökkiläiset saivat nauttia heinäkuussa monen kärjen kulttuuriohjelmasta. Viikon sisään mahtui kaksi Oulu 2026 kulttuuripääkaupunkivuoden tapahtumaa. Keskipisteenä oli Vesantalo, jonka kunnostusta ja varustusta on rahoitettu maaseuturahoituksella.
Tervatärppi Kuhmon Ylä-Vieksillä tarjosi historiaa, liikuntaa, kulttuuria ja elämyksiä tervasta.
”Tavoitteena oli uudistaa terva-aiheista kulttuuria ja osallistaa yleisöä”, kyläyhdistyksen puheenjohtaja Eine Kotamaa tiivisti.
Vastuullisena järjestäjänä Tervatärpissä oli Pääkkösen sukuseura ry kumppaninaan Ylä-Vieksin kyläyhdistys ry. Keskeisenä tapahtumapaikkana oli idyllinen Vesantalo.
”Se on entinen urheiluseuran talo, jota on kunnostettu ja varustettu eri vaiheissa”, Kotomaa valotti.
Vesantalon nykyasuun saattamista on rahoittanut myös Elävä Kainuu Leader.
Kuhmo on ollut tervapitäjä. Mustan kullan liruttaminen on näinä aikoina usein osa paikallista kulttuuritapahtumaa, nähtävyys ja kokemus.
Terva piti saada latvavesiltä Ouluun, mistä se matkasi maailmalle. Tervan soutaminen Ouluun on ollut monelle perukan pojalle paitsi raskas urakka myös elämys.
Tervakulttuuriviikon päätti Kainuu tanssi ja soi -sarjaan liittyvä ilta. Siinä kulttuuripääkaupunki-teeman ja oman juhlavuoden kunniaksi Sotkamon Nuorisoseura ry. kantaa kortensa yhteiseen kulttuurin kekoon järjestämällä kesän 2026 aikana tanssit neljällä seurantalolla
Tervetärpit sekä Kainuu tanssi ja soi ovat molemmat osa virallista Oulu 2026 kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
Tanssien lisäksi illan ohjelmassa oli sisältyvä Casamban tanssinopettajien vetämä tanssikurssi. Vesantalolla perehdyttiin foxiin. Se on tanssinopettaja Merja Mularin mukaan lavatanssien perusta. Foxin taitajalta sujuu myös tango ja cha cha,
Tanssikurssille ja illan tansseille osallistui salintäydellä väkeä. Osa virkisti taitojaan, mutta mukana oli myös ensikertalaisia. Suomalais-englantilaiselle Ellalle foxin askelten opettelu oli ensimmäinen kosketus suomalaiseen tanssilavakulttuuriin.
”Halusin tulla tänne tanssimaan ja kokeilla suomalaista vanhaa tanssimista”, Ella kertoi.
Katso videolta tunnelmia Vesantalon kulttuuriviikolta:
https://www.youtube.com/watch?v=08cdfos-1vA

Vesantalo Ylä-Vieksin kylällä sai palvella kulttuurinäyttämönä heinäkuussa. Kyläyhdistyksen puheenjohtaja Eine Kotamaa säätää talon tuuletusta yhdessä talkoolaisten kanssa.
Teksti: Kimmo Rauatmaa, maaseutuviestinnän koordinaattori
Tämä juttusarja kuuluu Virtaa Maaseudulta -verkkolehden julkaisuun, joka ilmestyy syksyllä 2026 teemalla Oulu2026. Julkaisu nostaa esiin tarinoita Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maaseudulta, kylistä ja paikallisesta kehittämisestä.
Tutustu Ylä-Vieksin kyläyhdistykseen ja Vesantaloon: Ylä-Vieksin kyläyhdistys ry
Katso kulttuuripääkaupunkiin liittyvä Kainuun tapahtumatarjonta täältä: https://oulu2026.eu/tapahtumat/